شرح خبر

داده‌های جدید فضاپیمای افق‌های نو اطلاعات تازه‌ای از سیاره‌ی پلوتو بدست می‌دهد که از جمله می‌توان به جاری بودن رودخانه‌ای یخی از نیتروژن بر روی سطح آن اشاره کرد.


جو درخشان سیاره‌ی پلوتو که توسط فضاپیمای افق‌های نو هنگام عبور این سیاره از بین خورشید و آن گرفته شده است.

دانشمندان ناسا 24 جولای یافته‌های جدید بدست آمده از سیاره‌ی پلوتو را منتشر کرده‌اند. بر این اساس، فضاپیمای افق‌های نو برای اولین بار فشار سطح سیاره‌ی پلوتو را اندازه‌گیری کرده که مقدار آن تقریباً نصف اندازه‌ی بدست آمده از روی زمین است.

آنان سپس جرم جو سیاره را با کمک آن تخمین زده‌اند که به نظر می‌رسد کاهش یافته باشد. همچنین لایه‌های غباری در جو این سیاره یافته‌اند که ضخامت آن به 160 کیلومتر از سطح سیاره می‌رسد و این حدود پنج برابر مقداری است که قبلاً تصور می‌شد.


خطوط تاریک و روشن روی سطح پلوتو که به نظر می‌رسد رودخانه‌ی یخی از نیتروژن باشد.

بر اساس داده‌های بدست آمده، جو سیاره‌ی پلوتو از گازهایی نظیر نیتروژن، متان و مونوکسید کربن تشکیل شده است که هنگام تصعید یخ‌های سطحی آن پدید می‌آیند. عکس‌های نما‌نزدیکی که از بخشی از دشت‌های آن گرفته شده است یخ‌رودهایی از نیتروژن را نشان می‌دهد. بنا به گفته‌ی یکی از این پژوهشگران در دمای حدود -235°C آب منجمد شکننده‌تر از آن است که بتواند جریان یابد اما این برای نیتروژن در صورت داشتن ضخامت لازم و حرارت ناشی از تشعشعات درونی پلوتو می‌تواند امکانپذیر باشد.

منبع: Nitrogen glaciers flow on Plutoنویسنده خبر: مونا عجمی
کد خبر :‌ 1832
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Webmaster : Ali Meschian : www.irandg.com

www.irandg.com