شرح خبر
روز 16 ماه می (26 اردیبهشت ماه 1397) از سوی انجمن فیزیک اروپا (EPS) و سازمان یونسکو به عنوان روز بین‌المللی نور (International Day of Light) نام‌گذاری شده است و هدف از آن تأکید بر اهمیت نقش نور و فناوری‌های نورپایه در پیشبرد علوم، فرهنگ، ‌هنر، آموزش،‌ انرژی‌های پاک، بهداشت و توسعه پایدار عنوان شده است. به همین مناسبت قرار است در این روز یا روزهای نزدیک به آن، برنامه‌هایی برای نمایش توانمندی‌ها و اهمیت نور در زندگی بشر به‌طور هماهنگ در سرتاسر دنیا برگزار شود.
دبیر کمیته روز بین‌المللی نور، ‌آقای دکتر Jorge Rivero Conzalez در نامه‌ای از آقای دکتر محمدتقی توسلی درخواست کردند که مسئولیت نمایندگی محلی این رویداد در ایران را بپذیرند. با توجه به اهمیت مشارکت ایران در این رویداد جهانی، با همکاری هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران، کمیته روز بین‌المللی نور متشکل از آقایان دکتر محمدتقی توسلی (نماینده محلی روز بین‌المللی نور،‌ دبیر کمیته)،‌ دکتر خسرو حسنی (نایب رئیس شاخه فیزیک نور،‌ اتمی و مولکولی)،‌ دکتر سیامک خادمی (عضو علی‌البدل هیئت مدیره انجمن)،‌ دکتر ارشمید نهال (نماینده هیئت مدیره انجمن در شاخه فیزیک نور،‌ اتمی و مولکولی) و دکتر رسول رکنی‌زاده (عضو هیئت مدیره انجمن) برای برنامه‌ریزی، هماهنگی و گزارش فعالیت‌های مرتبط با این رویداد در ایران، تشکیل شد. در نخستین اقدام، ‌این کمیته دعوتنامه‌ای به نمایندگان انجمن در دانشگاه‌ها و مراکزی که زمینه فعالیت آن‌ها به نوعی با نور مرتبط بوده و در راستای اهداف این رویداد هستند، فرستاد.
مقرر شد هر مرکز، متناسب با امکانات و علایق خود،‌ فعالیت‌هایی مانند برگزاری سخنرانی، ‌نمایشگاه،‌ آزمایش‌های ساده، بازدید از موزه و غیره با هدف بالا بردن سطح آگاهی در بین نوجوانان، جوانان و عموم، و در راستای نیل به اهداف روز بین‌المللی نور، در بازه 22 تا 28 اردیبهشت 1397 برنامه‌ریزی کرده و تا پیش از 10 اسفند 1396 گزارش آن را به نشانی ایمیل ذکر شده در دعوتنامه (hassanikh@ut.ac.ir) برای درج در گزارش نهایی به کمیته بفرستند. برای بازتاب فعالیت‌های انجام شده در کشور و آگاهی‌رسانی همگانی نیز، ‌صفحه ویژه‌ای با عنوان روز بین‌المللی نور در وبگاه رسمی انجمن فیزیک ایران راه‌اندازی شد.
دانشگاه‌ها و مراکزی که مایل به شرکت در این رویداد ملی هستند می‌توانند پیشنهاد خود برای فعالیت‌های مرتبط را به انجمن فیزیک ایران، یا نماینده کمیته، آقای دکتر خسرو حسنی به نشانی ایمیل ذکر شده بفرستند.


نویسنده خبر: سمانه کیایی
کد خبر :‌ 2412
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Webmaster : Ali Meschian : www.irandg.com

www.irandg.com