روز بین المللی نور
روز ۱۶ ماه می (مطابق با ۲۶ اردیبهشت)  از سوی انجمن فیزیک اروپا به عنوان روز بین المللی نور نامگذاری شده و هدف از آن آگاه سازی و جلب توجه عموم به اهمیت و نقش نور در زندگی بشر از جمله، دانش، فناوری، فرهنگ، هنر، آموزش و توسعه، بهداشت، ارتباطات، انرژی و غیره است. به همین منظور قرار است در این روز فعالیتهایی در راستاهای ذکر شده در سرتاسر جهان برنامه ریزی و اجرا شوند.

انجمن فیزیک ایران نیز، همگام با سایر کشورها، به این رویداد جهانی پیوسته و  کمیته ای برای برنامه ریزی و هماهنگی های لازم جهت برگزاری رویدادهای ملی و منطقه ای در راستای اهداف روز جهانی نور تشکیل داده است. این صفحه نیز برای اطلاع رسانی و ثبت رویدادهای مرتبط راه اندازی شده است. در اولین اقدام کمیته قرار است از نمایندگان انجمن در دانشگاههای مختلف درخواست کند تا با توجه به امکانات و توانایی های خود  فعالیتهایی را برنامه ریزی کرده و به انجمن اطلاع دهند. این رویدادها پس از اعلام، در همین صفحه ثبت خواهند شد.

علاقمندان می توانند برای آگاهی بیشتر از برنامه های روز بین المللی نور به وبگاه روز جهانی نور مراجعه کنند. همچنین کانال تلگرامی IDL-IRAN@ ‌نیز برای اطلاع رسانی در باره رویدادهای این روز در ایران راه اندازی شده است.

رویدادهای روز بین المللی نور در ایران:

۱- دانشکده فیزیک، دانشگاه تهران (چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷) : سخنرانی های عمومی در باره کاربردهای متنوع نور در زندگی روزمره، آزمایشهای ساده در باره ویژگی ها و کاربردهای نور

۲- گروه فیزیک، دانشگاه شهید چمران اهواز (چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷ ) :  آزمایش های ساده اپتیکی جهت بالا بردن سطح آگاهی دانشگاهیان ، سخنرانی با موضوع " پتانسیل و ضرورت استفاده از انرژی خورشیدی در ایران" جهت تاکید بر اهمیت نقش فناوری های نورپایه در رسیدن به توسعه پایدار در کشور

۳- دانشکده فیزیک، دانشگاه دامغان (شنبه ۲۲  تا چهارشنبه ۲۶  اردیبهشت ۹۷) : سخنرانی های تخصصی در زمینه های ارتباط نور با مخابرات، پزشکی، زمین شناسی، ایمنی، گرانش، هواشناسی، بازدید عموم از دانشگاه (روز ۲۶ اردیبهشت)، مسابقه عکاسی با موضوع نور در سطح استان سمنان، سخنرانی های عمومی توسط دانشجویان، بازدید از آزمایشگاههای اپتیک آموزشی و تخصصی نانو، نمایش آزمایشهای ساده با نور جهت بالابردن سطح آگاهی عموم، برپایی غرفه های مرتبط با موضوع این رویداد در ساختمان امیرکبیر دانشگاه. برای اطلاع بیشتر از برنامه های در نظر گرفته شده در این دانشگاه به وبسایت این رویداد یا کانال تلگرامی IDL_du2018@  مراجعه نمایید.

۴- مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا (استان قزوین): شامل سخنرانی در زمینه کاربردهای نور، نمایشگاه دست ساخته های دانشجویان، انجام آزمایشهای ساده با نور. برای اطلاع از برنامه های این مرکز می توانید به صفحه ویژه این رویداد مراجعه کنید.

۵ - دانشگاه مازندران: شامل سخنرانی، پخش کلیپ و بازدید از آزمایشگاههاآمار بازدید: ۳۶۲
همرسانی این مطلب را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید

حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران
  • دانشگاه صنعتی شریف

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com