سال ۱۴۰۳ خورشیدی

فعالیت‌های پژوهشی برتر تحصیلات تکمیلی در حوزه نجوم و اخترفیزیک،
پرتوهای کیهانی، و کیهان‌شناسی


انجمن فیزیک ایران قصد دارد در سال ۱۴۰۳ خورشیدی سومین جایزه دکتر جلال صمیمی را به کارهای پژوهشی شاخص در  مقاطع تحصیلات تکمیلی (دکتری و کارشناسی ارشد) در حوزه نجوم و اخترفیزیک، پرتوهای کیهانی، و کیهان‌شناسی اعطا کند.
 جلال صمیمی (۱۳۱۹-۱۳۹۹ خورشیدی) استادِ برجسته‌ی اخترفیزیک ایران، عضو هیات علمی دانشگاه‌های مشهد و صنعتی شریف، و فارغ التحصیل دوره دکتری دانشگاه اکلاهاما و از پیشگامان پژوهش‌های پرتوهای کیهانی و اخترفیزیک انرژی‌های بالا در ایران بوده‌اند. فعالیت‌های پژوهشی دکتر صمیمی با همکاران بین‌المللی، ملی و دانشجویانش در حوزه نجوم پرتوهای گاما، منابع پرانرژی پرتوهای کیهانی در زمره فعالیت‌های درخشان پژوهشی دهه‌های گذشته فیزیک ایران است. از جمله ایشان و همکاران‌شان در سال ۱۳۵۸ خورشیدی موفق به کشف یکی از اولین کاندیداهای سیاه‌چاله‌ در کهکشان راه شیری با نام
 GX339-4 شدند. ایشان آموزگاری عالی، فرهیخته و دلسوز بودند و توجه ویژه‌ای به آموزش نسل جوان داشتند.شرايط شرکت و نحوه انتخاب :

این جایزه به فعالیت های پژوهشی برجسته‌ای که در داخل کشور و در حوزه‌های نجوم و اخترفیزیک، پرتوهای کیهانی، و کیهان‌شناسی انجام شده باشد اعطا می‌شود.  یک جایزه برای فعالیت پژوهشی در مقطع کارشناسی‌ارشد و یک جایزه برای فعالیت پژوهشی درمقطع دکتری اهدا می‌شود. در زمان درخواست نباید بیش از دو سال از زمان فارغ‌التحصیلی (زمان دفاع) متقاضیان گذشته باشد.
  • متقاضیان لازم است که درخواست های خود را به همراه  شرح حال علمی خود،‌  شامل گزارشي از فعاليتهای پژوهشی  به همراه دو توصیه‌نامه‌  که یکی از آن‌ها ترجیحاً از سوی استاد راهنما نوشته شده است را  حداکثر تا ۳۰ تیرماه ۱۴۰۳ طبق جدول زمان‌بندی و فرمت مشخص شده به کمیته داوری به نشانی samimi@psi.ir ارسال نمایند.
  • کمیته داوری که توسط انجمن فیزیک ایران مشخص شده است، تمامی درخواست های رسیده را بررسی خواهد کرد و  افراد برگزیده را انتخاب و معرفی می‌کند.

مبلغ و تعداد جایزه

جایزه امسال شامل « صد میلیون ریال وجه نقد» (که میان دو برنده از دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با ارزش ریالی برابر تقسیم خواهد شد)، یک سال عضویت انجمن، حق‌شرکت در یکی از کنفرانس‌های انجمن، و یک لوح به همراه گواهی انجمن است که در گردهمایی سالانه انجمن فیزیک ایران اهدا خواهد شد. در صورتی¬که در هر بخش امتیاز متقاضیان خیلی نزدیک به هم باشند، جایزه آن بخش می‌تواند میان دو نفر به اشتراک گذاشته شود.

زمان اهداء جایزه

این جایزه در گردهمایی سراسری فیزیک ایران در زمستان اهداء می‌شود. برندگان جایزه در برنامه‌ی گردهمایی سراسری حداکثر  ده دقیقه فرصت خواهند داشت تا ارائه کوتاهی از کار پژوهشی خود داشته باشند.


حامیان جایزه
حامیان این جایزه جمعی از دانشجویان سابق دکتر جلال صمیمی هستند.
برگزیدگان دور اول جایزه صمیمی، سال ۱۴۰۰
کمیته داوری جایزه صمیمی پس از بررسی­‌ها به این نتتیجه رسیدند که از بین کاندیداهای دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی‌ارشد اولین دور جایزه، موردی را شایسته دریافت این جایزه نداستند و به اتفاق آراء تصمیم گرفت امسال هر دو جایزه به مقطع دکتری تعلق بگیرد. بدین ترتیب، جایزه صمیمی در دور نخست، سال ۱۴۰۰ خورشیدی، تقدیم می شود به:

۱- خانم الهه خالویی (دانشگاه صنعتی شریف) بابت عملکرد شایان تحسین ایشان، دامنه ­ی وسیع تحقیقات ایشان در زمینه­‌های رصد، داده­‌پردازی، و محاسبات تحلیلی و همچنین تولیدات بالای ایشان در دوره دکتری در زمینه­‌های اخترفیزیک و کیهان­‌شناسی


 ۲- آقای محمد سبوحی (دانشگاه سمنان) بابت نقش اساسی ایشان در تحقیقات اولیه، ساخت، نصب، راه­اندازی، کالیبراسیون، و داده‌گیری اولین آرایه­‌ی رادیویی ایران (و خاورمیانه)، SURA

انجمن فیزیک ایران ضمن تبریک و آرزوی توفیقات روزافزون برای برگزیدگان اولین دوره‌ی این جایزه، امیدوار است از سال آینده در هر دو مقطع تحصیلات تحصیلی، برنده داشته باشد.

برگزیدگان جایزه صمیمی ، سال ۱۴۰۱
جایزه صمیمی ۱۴۰۱ که به کارهای پژوهشی برتر در دوره‌ی دکتری و کارشناسی ارشد حوزه‌های نجوم و اخترفیزیک، پرتوهای کیهانی و کیهان‌شناسی اهدا می‌شود. امسال به خانم آسیه یعقوبی و آقای محمد انصاری‌فرد در مقطع دکتری اهدا شد. انجمن فیزیک ایران به این عزیزان تبریک گفته و آرزوی موفقیت روزافزون دارد.


اهدای جایزه صمیمی در سال ۱۴۰۲ به ۱۴۰۳ موکول شده است.آمار بازدید: ۷۲۱۴
همرسانی این مطلب را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید

حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • دانشگاه صنعتی شریف
  • دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com