سال ۱۴۰۰ خورشیدی

فعالیت‌های پژوهشی برتر تحصیلات تکمیلی در حوزه نجوم و اخترفیزیک،
پرتوهای کیهانی، و کیهان‌شناسیانجمن فیزیک ایران قصد دارد که به‌یاد و خاطره‌ی استاد ارجمند، جایزه‌‌ای  را به‌کارهای پژوهشی شاخص در  مقاطع تحصیلات تکمیلی (دکتری و کارشناسی‌ارشد)  در حوزه نجوم و اخترفیزیک، پرتوهای کیهانی، و کیهان شناسی اعطا کنند.  جایزه سال ۱۴۰۰ با حمایت دانشجویان سابق ایشان اهدا خواهد شد.

 جلال صمیمی (۱۳۱۹-۱۳۹۹ خورشیدی) استادِ برجسته‌ی اخترفیزیک ایران، عضو هیات علمی دانشگاه‌های مشهد و صنعتی‌شریف، و فارغ التحصیل دوره دکتری دانشگاه اکلاهاما و  از  پیشگامان  پژوهش‌های پرتوهای کیهانی و اخترفیزیک انرژی‌های بالا در ایران بوده‌اند. فعالیت‌های پژوهشی دکتر صمیمی با همکاران بین‌المللی، ملی و دانشجویانش در حوزه پرتوهای گاما، منابع پرانرژی پرتوهای کیهانی  در زمره  فعالیت‌های درخشان پژوهشی دهه‌های گذشته فیزیک ایران است. از جمله ایشان  و همکارانشان در سال ۱۳۵۸ خورشیدی موفق به‌کشف یکی از اولین کاندیدهای سیاهچاله‌ی  GX 339-4   در کهکشان راه‌شیری شدند. ایشان  آموزگاری عالی، فرهیخته و دلسوز بودند و توجه‌ ویژه‌ای به آموزش نسل جوان داشتند.


شرايط شرکت و نحوه انتخاب :

این جایزه به‌فعالیت‌های پژوهشی برجسته‌ای که در داخل کشور و در حوزه‌های نجوم و اخترفیزیک، پرتوهای کیهانی، و کیهان‌شناسی انجام شده باشد اعطا می‌شود. یک جایزه برای فعالیت پژوهشی در مقطع کارشناسی‌ارشد و یک جایزه برای فعالیت پژوهشی درمقطع دکتری اهدا می‌شود در زمان درخواست نباید بیش از دو سال از زمان فارغ‌التحصیلی متقاضیان گذشته باشد.
  • لازم است متقاضیان درخواست‌های خود را به‌همراه شرح حال‌علمی خود،‌ شامل گزارشي از فعاليت‌های پژوهشی به‌همراه دو توصیه‌نامه‌  که یکی از آن‌ها از سوی استاد راهنما نوشته شده باشد را  حداکثر تا ۳۰ تیرماه طبق جدول زمان‌بندی و فرمت مشخص شده به‌کمیته داوری به نشانی samimi@psi.ir ارسال نمایند.
  • کمیته داوری که توسط انجمن فیزیک ایران مشخص شده است، تمامی درخواست‌های رسیده را بررسی خواهد کرد و افراد برگزیده را انتخاب و معرفی می‌کند.

مبلغ و تعداد جایزه

جایزه شامل «صد میلیون ریال وجه نقد»  (که میان دو برنده از دو مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری با ارزش ریالی برابر تقسیم خواهد شد)  یکسال عضویت انجمن، حق‌شرکت در یکی از کنفرانس‌های انجمن، و یک لوح به‌همراه گواهی انجمن است که در گردهمایی سالانه انجمن فیزیک ایران اهدا خواهد شد. در صورتیکه در هر بخش متقاضیان خیلی نزدیک به‌هم باشند، جایزه آن بخش می‌تواند میان دو نفر به‌اشتراک گذاشته شود.


زمان اهداء جایزه

این جایزه در گردهمایی سراسری فیزیک انجمن در دی ماه اهداء می‌شود. برندگان جایزه در برنامه‌ی گردهمایی سراسری حداکثر ده دقیقه فرصت خواهند داشت تا ارائه کوتاهی از کار پژوهشی خود داشته باشند.


•    نشانی صفحه جایزه در وب‌گاه انجمن: http://www.psi.ir/f/samimi
•    مهلت ارسال مدارک متقاضیان ۳۰ تیر ۱۴۰۰
•    دریافت مدارک به نشانی  رایانامه  samimi@psi.ir

حامیان جایزه
حامیان این جایزه جمعی از دانشجویان سابق دکتر جلال صمیمی هستند.

برگزیدگان دور اول جایزه صمیمی، سال ۱۴۰۰
کمیته داوری جایزه صمیمی پس از بررسی­‌ها به این نتتیجه رسیدند که از بین کاندیداهای دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی‌ارشد اولین دور جایزه، موردی را شایسته دریافت این جایزه نداستند و به اتفاق آراء تصمیم گرفت امسال هر دو جایزه به مقطع دکتری تعلق بگیرد. بدین ترتیب، جایزه صمیمی در دور نخست، سال ۱۴۰۰ خورشیدی، تقدیم می شود به:

1- خانم الهه خالویی (دانشگاه صنعتی شریف) بابت عملکرد شایان تحسین ایشان، دامنه ­ی وسیع تحقیقات ایشان در زمینه­‌های رصد، داده­‌پردازی، و محاسبات تحلیلی و همچنین تولیدات بالای ایشان در دوره دکتری در زمینه­‌های اخترفیزیک و کیهان­‌شناسی


 2- آقای محمد سبوحی (دانشگاه سمنان) بابت نقش اساسی ایشان در تحقیقات اولیه، ساخت، نصب، راه­اندازی، کالیبراسیون، و داده‌گیری اولین آرایه­‌ی رادیویی ایران (و خاورمیانه)، SURA

انجمن فیزیک ایران ضمن تبریک و آرزوی توفیقات روزافزون برای برگزیدگان اولین دوره‌ی این جایزه، امیدوار است از سال آینده در هر دو مقطع تحصیلات تحصیلی، برنده داشته باشد.


آمار بازدید: ۱۶۳۷
همرسانی این مطلب را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید

حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران
  • دانشگاه صنعتی شریف
  • دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com