شرح خبر

به نظر می‌رسد آب شور با سرازیر شدن به دامنه‌های سیاره‌ی قرمز رگه‌هایی از خود به جا گذاشته است. مجله نیچر به تحلیل این خبر پرداخته است.

 

در 28 سپتامبر  2015، ناسا در یک نشست مطبوعاتی از یافته‌های جدیدی خبر می‌دهد که حاکی از وجود آب شور (مایع) بر روی مریخ است. این یافته‌ها در مجله‌ی نیچر ژئوساینس در مقاله‌ای تحت عنوان «شواهد طیفی از وجود نمک‌های هیدراته در جریان‌های فصلیِ دامنه‌های گرم مریخ» منتشر شده است. در چکیده آمده:

تعیین اینکه آیا آب مایع بر روی سطح مریخ وجود دارد یا نه، برای درک چرخه‌ی هیدرولوژیک و امکان وجود زندگی بر روی مریخ ضروری است. جریان‌های فصلی، یعنی رگه‌های باریکی که بازتابش کمتری از نواحی اطراف خود دارند، در طی فصل‌های گرم که دما به 300-250 کلوین می‌رسد ظاهر شده و به تدریج به سمت دامنه‌های جنوبی گسترش پیدا می‌کنند؛ نقشی که با جریان گذرای گونه‌های زیستی فرار سازگاری دارد1،2،3.  برای توضیح این جریان‌های فصلی، جریان‌ (یا تراوش) آب نمک پیشنهاد شده 1،2،3 اما تا به حال شواهدی برای وجود آب مایع یا نمک‌های هیدراته یافت نشده است. ما در اینجا داده‌های طیفی گرفته شده توسط طیف نگار عکسبردار شناسایی فشرده بر روی پردازنده مدارگرد شناسایی مارس را که در چهار مکان مختلف از جریان‌های فصلی گرفته شده است تحلیل می‌کنیم. در فصولی که جریان‌های فصلی گسترده‌تر هستند، شواهدی از وجود نمک هیدراته در هر چهار موقعیت دیده می‌شود که پیشنهاد می‌کند منبع این هیدراسیون باید فعالیت جریان‌های فصلی باشد. نمک‌های هیدراته‌ای که با ویژگی‌های طیف جذبی مشاهده ‌شده تطابق بیشتری دارند، پرکلرات منیزیم، کلرات منیزیم و پرکلرات سدیم هستند. یافته‌های ما این فرض را که جریان‌های فصلی به علت فعالیت موقتی آب بر روی مریخ شکل گرفته‌اند به شدت تایید می‌کند.    

 

References

1.     McEwen, A. S. et al. Seasonal flows on warm Martian slopes. Science 333, 740–743(2011).

2.     McEwen, A. S. et al. Recurring slope lineae in equatorial regions of Mars. Nature Geosci. 7,53–58 (2014).

3.     Ojha, L. et al. HiRISE observations of recurring slope lineae (RSL) during southern summer on Mars. Icarus 231, 365 376 (2014).

and 26 more…

منبع

 NASA finds water flowing on Mars

نویسنده خبر: مریم ذوقی
کد خبر :‌ 1864
همرسانی این مطلب را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران
  • دانشگاه صنعتی شریف

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com