شرح خبر

بررسی مؤسسه‌ی فیزیک آمریکا نشان می‌دهد فارغ‌التحصیلان رشته‌ی فیزیک که با مدرک دکتری در بخش صنعت این کشور مشغول به کار هستند، از نظر مالی و شغلی رضایت دارند؛ حتی بدون آنکه لزوماً از آموزش‌هایی که طی این مقطع بدست آورده‌اند، استفاده کنند.


بررسی مرکز آمار مؤسسه‌ی فیزیک آمریکا (AIP) بین فارغ‌التحصیلان رشته‌ی فیزیک که در بخش‌های خصوصی مشغول به کارند و دکترای خود را در سال‌های 1996، 1997، 2000 یا 2001 بدست آورده‌اند، انجام گرفته است. دلیل این انتخاب نیز ایجاد توازن در بررسی به واسطه‌ی «حباب دات‌کام» عنوان شده است.

حباب دات‌کام حباب اقتصادی بین سال‌های 1995 تا 2000 است که طی آن ارزش سهام شرکت‌هایی که به واسطه‌ی تجارت الکترونیک افزایش یافته بود، یکباره متوقف شد و سپس رو به سقوط گذاشت.

این بررسی هشت مسیر شغلی فارغ از مشاغل آکادمیک و دولتی برای فارغ‌التحصیلان این رشته با مدرک دکتری را شناسایی کرده است: خوداشتغالی، مالی، قرارداد دولتی، مهندسی، علوم کامپیوتر، فیزیک، سایر زمینه‌های علوم، تکنولوژی، ریاضی (STEM) و غیر از آن‌ها.

تقریباً در همه‌ی موارد افراد در بخش‌هایی شاغل بودند که نیاز به استفاده‌ی مکرر از دانش فنی و علمی داشت و بسیاری از آنان شغل خود را به لحاظ فکری چالش‌برانگیز و جذاب می‌دانستند.

ظاهراً این اولین مطالعه‌ی سیستماتیکی است که نشان می‌دهد فیزیک‌پیشگان در بخش‌های خصوصی به چه کاری مشغولند. حتی کسانی که در قسمت علوم و مهندسی نیز شاغل نبودند، به اندازه‌ی کافی درامد داشتند و راضی به نظر می‌رسیدند.

بر اساس این پژوهش بیشتر از 75% آن‌هایی که در سال 2011 در بخش خصوصی فعالیت داشتند، درامد سالیانه‌ای بالغ بر 100,000 دلار داشته‌اند؛ بیشتر از بسیاری از مشاغل آکادمیک.

منبع: US survey reveals high value of physicists to industry

مرجع: https://www.aip.org/statistics/phd-plus-10  

 

 نویسنده خبر: مونا عجمی
کد خبر :‌ 1807

آمار بازدید: ۴۸
همرسانی این خبر را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران
  • دانشگاه صنعتی شریف

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com