شرح خبر

جایزه مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام ICTP به مهدی کارگریان از دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و دیبیندو روی Dibyendu Roy از موسسه تحقیقاتی رامان از بنگلور هند رسیده است.


دکتر مهدی کارگریان برنده جایزه مهم ICTP

این جایزه معتبر به پاس سهم ارزنده دکتر کارگریان در ماده چگال نظری و به صورت خاص در حوزه فازهای توپولوژیک و سیستم های همبسته قوی الکترونی اهدا شده است.


دکتر کارگریان برخی از اولین نمونه های حالت های توپولوژیک کسری fractionalized topological phases را معرفی کرد، که می تواند در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. این فازها نتیجه تقابل برهمکنش اسپین - مدار و برهم کنشهای قوی الکترونی هستند. همچنین کارگریان در پژوهش هایش پیش بینی برای فازجدیدی از ماده باعنوان "عایق های توپولوژیکی ضعیف مات" weak topological Mott insulator و عایق های کریستالی توپولوژیک مات داشته است.

مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام به درستی و شایستگی این جایزه را به دکتر مهدی کارگریان اعطا کرده است و (نقل به مضمون) او را استادی شایسته برای نسل جوان محققان ایرانی نامیده است و همچنین دکتر کارگریان را به عنوان دانشمند واسط و پلی برای ارتباط جامعه علمی ایران و جامعه جهانی درحوزه ماده چگال و فازهای توپولوژیک ماده معرفی کرده است.

انجمن فیزیک ایران این انتخاب شایسته و غرورآفرین را به دکتر مهدی کارگریان تبریک عرض می کند.


منبع خبر: وبگاه ICTPنویسنده خبر: شانت باغرام
کد خبر :‌ 3186

آمار بازدید: ۴۸۴
همرسانی این خبر را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران
  • دانشگاه صنعتی شریف

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com