شرح خبر

دانیل بُن استاد دانشکده فیزیک دانشگاه آمستردام برنده جایزه فیزیک 2021 هلند شد. دانیل بُن یکی از پیشگامان برجسته در فیزیک مواد نرم است. «مواد نرم» واژه ای است که به طیف وسیعی از مواد که به سادگی تغییر شکل می دهند اطلاق می شود از ژل ها گرفته تا پلاستیک ها…
دانیل بُن نقش بسیار مهمی در مطالعات مربوط به سیال های پیچیده complex fluids داشته است. سیال های پیچیده مواد فیزیکی هستند که در زندگی روزمره با آن ها سرو کار داریم مانند خون، شامپو، روغن و ... این مواد نه جامدند و نه مایع و رفتاری بینابینی دارند. پژوهش های بُن نقش بسیار مهمی در درک تغییر فاز سیال های پیچیده و اندرکنش آن ها با محیط مایعات و جامدات دیگر داشته است.

جایزه فیزیک، معتبرترین جایزه فیزیک هلند است که به پیشگامان این عرصه که در هلند به تحقیق و پژوهش می پردازند اعطا می شوند. این فیزیکدان در یک سال گذشته برای روی بیماری کووید و انتشار آن نیز به تحقیق پرداخته است و آخرین یافته های خود را با جامعه فیزیک ایران در سخنرانی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف با عنوان « قطره های ایروسل ناشی از سرفه و حرف زدن و انتشار آنها در سارس کووید» در آبان سال پیش به اشتراک گذاشته است.


منبع خبر: وبگاه دانشگاه آمستردام


نویسنده خبر: شانت باغرام
کد خبر :‌ 3358

آمار بازدید: ۱۸۳
همرسانی این خبر را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران
  • دانشگاه صنعتی شریف
  • دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com