شرح خبر


"جایزه‌ی علیمحمدی" به نام شهید دکتر مسعود علیمحمدی از سال ۱۳۹۰ در هر سال توسط پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و با همکاری انجمن فیزیک ایران به‌نویسندگان رساله‌های برتر دکتری فیزیک که در داخل کشور انجام شده باشند اهدا می‌شود. به‌علت شیوع بیماری کرونا، یازدهمین جایزه علمیحمدی با تاخیر و عدم برگزاری مراسم جمعی اعطا شد، قرار است همزمان با برگزاری "مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ " از برگزیده جایزه تجلیل به عمل آید.


برگزیده زیر منتخب کمیته داوران جایزه از بین شرکت کنندگان، از دانشگاه‌های مختلف کشور (دانشگاه‌های اصفهان، تبریز، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، تهران، دامغان، زنجان، سمنان، شهید بهشتی تهران، شهید باهنر کرمان، شیراز، صنعتی شاهرود، ولی عصر (عج) رفسنجان، یزد) است:


آقای دکتر داود حبری
فارغ‌التحصیل مقطع دکتری رشتۀ فیزیک- درحوزه اپتیک از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، برای رساله‌ی دکتری با عنوان "پراش باریکه‌های نوری از روزنه‌های ساختار یافته جدایی‌پذیر در مختصات دکارتی و قطبی" که تحت نظر آقای دکتر سیف‌اله رسولی انجام شده است.
این پایان‌نامه متشکل از مجموعه‌ای از فعالیت‌های نظری و تجربی روی پراش نور از روزنه‌های ساختاریافته است. در بخشی از این رساله، مطالعه‌ا‌ی جدید روی پراش نور تخت از ساختارهای دو بعدی جدایی‌پذیر و جدایی‌نا‌پذیر در مختصات قطبی ارائه شده و ساختارهای نوینی در مختصات قطبی معرفی می‌شوند که دارای خود تصویر هستند. در بخش دیگری از این رساله، مطالعه‌ای تحلیلی روی پراش باریکه‌های گردابی از روزنه‌های ساختاریافته ارائه می‌شود. علاوه برآن پراش یک باریکه‌ٔ گردابی از یک روزنه با تابعیت دلخواه فرمول‌بندی گشته است. به‌عنوان یک مورد مهم، پراش باریکه‌های گردابی از توری‌های شعاعی دامنه‌ای سینوسی، فرمول‌بندی شده و به صورت تجربی نیز بررسی شده و نشان داده شده است که الگوی پراش، هم بار توپولوژیکی و هم جهت پیچش پرتوی گردابی فرودی را نمایان می‌کند.
به‌روز بودن پژوهش انجام شده، کیفیت عالی مقالات مستخرج از رساله و شفافیت در نگارش از جمله نقاط مثبت و مهمی است که رساله مزبور را به عنوان پایان‌نامه‌ی برتر منتخب کرده است. لازم به ذکر است برخی مقالات مستخرج از پایان‌نامه توسط سردبیر مجله مربوطه مورد تاکید قرار گرفته و یا به اصطلاح highlight شده است.

آقای دکتر حبری پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد و پس از یک وقفۀ هشت ساله، تحصیل در دورۀ دکتری را در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان شروع کرده و با راهنمایی جناب آقای دکتر سیف‌اله رسولی موفق به‌دفاع از پایان نامهٔ دکتری خود شده‌اند. ایشان اعلام نمودند که پیوستن به‌گروه تحقیقاتی دکتر رسولی یک تجربۀ گرانقدر برای ایشان بود و در این دوره موفق به‌چاپ یازده مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی شده اند. آقای دکتر حبری از سال ۱۳۸۱ کارمند رسمی اداره آموزش و پرورش استان زنجان بوده و از همان سال به‌عنوان دبیر فیزیک در مناطق کمترتوسعه‌یافتهٔ این استان مشغول به‌خدمت است.
نویسنده خبر: اکرم میرحسینی
کد خبر :‌ 3702

آمار بازدید: ۳۶۶
همرسانی این خبر را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • دانشگاه صنعتی شریف
  • دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com