شرح خبر

گروه پژوهشی MICROSCOPE اصل هم ارزی ضعیف نظریه نسبیت عام اینشتین را با دقتی بی سابقه (یک در ده به توان منفی پانزده) اندازه گیری کرده و تا این دقت انحرافی از این اصل به دست نیاورده اند.اصل هم ارزی ضعیف که درباره برابر جرم لختی و جرم گرانشی است از دیرباز، روزگار گالیله و نیوتن در مرکز توجه فیزیک نظری بوده است. اصلی برگرفته از مشاهده که بسیار حیرت انگیز است. جرمی که در قانون دوم نیوتن برای لختی تعریف می شود برابر است با جرمی که در قانون جاذبه عمومی نیوتن وجود دارد که به آن جرم گرانشی می گویند. این اصل هم ارزی زیربنای نسبیت عام است.

آزمایشی که گروه تحقیقاتی MICROSCOPE انجام داده اند بر پایه آزمایش اوتووس Eötvös experiment است. دو گلوله ای از دو جنس متفاوت که با نیروی الکترواستاتیک در تعادل قرار گرفته اند و انحراف آن ها از حالت تعادل در ماهواره MICROSCOPE در حال اندازه گیری است. این پژوهش در فیزیکال ریویو لترز چاپ شده است.

برقراری اصل هم ارزی تا این دقت شگفت انگیز است. اگرچه فیزیکدانان نظری منتظر انحراف از این اصل بودند تا دریچه ای برای فیزیک جدید باز شود، ولی تاکنون اصل بنیادین نسبیت با آزمایش سازگار است.نویسنده خبر: شانت باغرام
کد خبر :‌ 3763

آمار بازدید: ۸۲
همرسانی این خبر را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • دانشگاه صنعتی شریف
  • دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com