شرح خبر

به گزارش خبرنامه پژوهشگاه دانش های بنیادی - IPM

یکی از پژوهش های محققان ایرانی در پژوهشگاه دانش های بنیادی و دانشگاه تهران درباره نقشه راهنمای ارتباطی نورون های مغز در مجله‌ی (Nature) Communications Biology منتشر شده‌است، و به‌عنوان پژوهش برگزیده‌ تصویر این‌هفته‌ی روی جلد مجله را به‌خود اختصاص داده‌است.

« تصویر رایج از شبکه‌ی عصبی شامل تعداد زیادی (در مورد انسان، حدودِ ۱۰۰ میلیارد) سلول عصبی است که هرکدام از ‌آن‌ها با ده‌ها، و گاهی صدها سلول دیگر ارتباط دارند. تصور اولیه‌، شبکه‌ای شبیه به رایانه‌های متصل به اینترنت‌ است، جایی که مشخص است هر سلولِ‌ عصبی از کدام سلول‌های دیگر اطلاعات می‌گیرد، و به کدام سلول‌ها اطلاعات می‌دهد. این تصور اما، به‌شدت غیر واقعی است. ساختار پیچیده‌ و درهم تنیده‌ی نورون‌ها (یعنی همان سلول‌های عصبی)، ابعاد بسیار ریز اکسون‌ها و دندریت‌ها که در حکم سیم‌های رابط میان نورون‌ها هستند، و ... آن‌قدر پیچیده‌ است، که حتی برای قطعه‌ا‌ی از مغز در ابعاد یک میکرومتر مکعب هم، تعیین ارتباط میان سلول‌های عصبی عملا غیرممکن است.

برگرفته از پژوهش Uncovering hidden network architecture from spiking activities using an exact statistical input-output relation of neurons

مشخصا، وقتی با سلول‌های زنده سروکار داشته‌باشیم، و قرار باشد آسیبی نیز به موجود زنده نرسد، پیدا کردن مدار نورونیِ میان حتی چند سلول عصبی دشوار، و در مواردی کاملا غیر ممکن می‌شود. با این که روش‌هایی بر مبنای ثبت همزمان نورون‌ها و اپتو-ژنتیک کمک می‌کنند تا ارتباط بین نورون‌های مشاهده شده را بیابیم، اما ثبت همزمان سلولی از یک نورون و تمامی ورودی‌های آن - برای تعیین ورودی‌های موثر - تا امروز ممکن نبوده‌است.

پژوهشگرانِ پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM مشترکا با دانشگاه‌های کیوتو و تهران روشی پیشنهاد داده‌اند که با بررسی فعالیت همزمان نورون ها، به ساختار مدارهای پنهانِ نورونی که به آن‌ها اطلاعات مشترک می‌دهند، پی برده، و مساله را به طور معکوس حل کنند. سیدنادر رسولی،‌ پژوهش‌گر پژوهشکده‌ی فیزیکِ IPM می‌گوید: «بشر آموخته‌است که شباهت در رفتار انسان‌ها، نمونه‌های آزمایش‌گاهی، ... و نیز نورون‌ها، می‌تواند به نوعی به اشتراک در سرگذشت و فرایند شکل‌گیری آن‌ها اشاره‌کند. در این مورد، رفتار همان فعالیت سلول‌های عصبی است، و سرگذشت مشترک نیز ورودی‌های مشترک میان نورون‌ها هستند که به چند نورون یک بسته‌ی اطلاعاتی واحد را تحویل می‌دهند». هیداکی شیمازاکی، استاد دانشکده انفورماتیک دانشگاه کیوتو توضیح می‌دهد: «هدف از این پژوهش ایجاد نظریه‌ای بود که بتوان ساختار شبکه‌ی عصبی و فعالیت نورون‌ها را در یک قالب واحد کنار هم قرار داد؛ سپس از آن مانند ابزاری استفاده کرد، تا با ثبت فعالیت نورون‌ها، بتوان ساختار شبکه را پیدا کرد». صفورا رشیدشمالی، پژوهش‌گر پژوهشکده علوم شناختی IPM ادامه می‌دهد "برای حل این مساله، ما از حل تحلیلی که در پژوهش قبلی به‌دست آوردیم که پتانسیل ورودی با دامنه دلخواه را به طور غیر خطی به فعالیت نورون در مغز مربوط می‌کند، استفاده کردیم. به کمک این حل تحلیلی، ما توانستیم ساختار ریز شبکه های ورودی مشترک میان چند نورون را به فعالیت همزمان آن‌ها مربوط کنیم."

رشیدشمالی نویسنده مسئول مقاله توضیح می‌دهد: "هنوز راه طولانی مانده است تا مساله را به طور کلی حل کنیم، ولی امیدواریم تا این قسمت از کار نیز آزمایشگران با تطابق نقشه راهنما با هم‌بستگی‌هایی که میان فعالیت نورون‌ها مشاهده‌کرده‌اند، ساختارهای موثری که به‌ آن ها ورودی مشترک می‌دهند را پیدا کنند." »

مقاله:

Shomali, S.R., Rasuli, S.N., Ahmadabadi, M.N. et al. Uncovering hidden network architecture from spiking activities using an exact statistical input-output relation of neurons. Commun Biol 6, 169 (2023). https://doi.org/10.1038/s42003-023-04511-z

مرجع خبر:

وبگاه خبری IPMنویسنده خبر: شانت باغرام
کد خبر :‌ 3839

آمار بازدید: ۲۵۶
همرسانی این خبر را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • دانشگاه صنعتی شریف
  • دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com